1196726. SPEJLAMPE med lysarm, Gustaviansk, Anders Carlsson, Norrköping, signeret, formentlig sidst i 1700-tallet.
højde 52 cm, bredde 34 cm Anders Carlsson, spejlmager 1772-1801, levede mellem 1736-1801 originalt glas og 4-kantet møtrik.
kam let løs, senere fastgørelse, slidtage fra alder og Brugsslitage.