Et safir- og rubinsæt vedhæng/broche med fisk og scepter kombineret i sølv (stemplet "925").
I bunden af denne genstand er der en rundskåret blå safir ædelsten i 4 kløer.
I fiskeøjet er der sat en enkelt rundslebet rød rubin ædelsten.
Denne genstands scepter er sat med en 2-farvet emaljering og 14 runde marcasit-sten.
Vedhængets/brochens fisk er sat med en 2-farvet emaljering og 19 runde marcasit-sten.
Mål: 50 x 35 mm, ca.
Samlet vægt: 8,8 gram.
Som ny/god.