113323. BEHOLDER MED LÅG, dåse, med monogram RG og dateret 1749.
6 kantet lige form. Graveret dekoration af blandt andet frugter og får.
To skjoldformede stempler på låg.
Bredde 16 cm. Højde inklusive låg 27,5 cm.
Slitage, ridser, buler, reparationer.