DAVID SIGAL RING ROSEKVARTS + AMETYST.

1064276. DAVID SIGAL RING ROSEKVARTS + AMETYST.

Den ekstravagante ring er lavet af 925 sølv og stemplet, og den er fuldstændig forgyldt i 585 gult guld. Signeret for David Sigal.
Ringhovedet er sat med en facetteret antik-sleben rosenkvarts, ringhovedet og ringskuldrene er sat med 60 runde facetslebne ametyster i pavé-indstillinger.
RG 57 = ringbåndets indre diameter 18,4 mm, ringhoved 24,8 x 19,1 mm, rosenkvarts 14,2 x 14,2 mm, vægt 12,7 gram.

Enestående design i meget god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 1.010