BOGHYLDE, Art Nouveau. Den første del af det 20. århundrede.
10442. BOGHYLDE, Art Nouveau. Den første del af det 20. århundrede.
Fineret. Tre hylder, skabe, en skuffe. Tre skuffer bag døren. Mærket på bagsiden S. Lennkvists møbelforretning, Västerås. Nøgle medfølger. Længde 100, bredde 32, højde 173 cm.
Brugsslitage. Der mangler en hyldeholder. Bagside med optaget hul.