En danserbroche i burlesk stil i sølv (stemplet "925").
Vingerne på denne broche er indlagt med flerfarvet emalje 4 x små, rundskårne rubin ædelsten er sat ind i vingerne.
I bunden af brochen er der en enkelt hængende kulturperle.
Cirka brochemål: 47 mm x 31 mm.
Samlet vægt: 5,3 gram.
Som ny/god.