SABEL, for søofficer, Sverige, første halvdel af det 19. århundrede.

102024. SABEL, for søofficer, Sverige, første halvdel af det 19. århundrede.

Klinge med blåt og forgyldt dekoration af trofæer og Carl XIV Johans navneciffer. Rulle i ben, enkelt stigbøjle med fiskehoved, styreskinner med ankre, sort læderbalje med messingbeslag med dekoration af blandt andet det lille våbenskjold og delfiner. Klingens længde er omkring 83,5 cm.

Have på.

Få foretaget en gratis vurdering!

Have på.

Antal besøg: 2.120