102024. SABEL, for søofficer, Sverige, første halvdel af det 19. århundrede.
Klinge med blåt og forgyldt dekoration af trofæer og Carl XIV Johans navneciffer. Rulle i ben, enkelt stigbøjle med fiskehoved, styreskinner med ankre, sort læderbalje med messingbeslag med dekoration af blandt andet det lille våbenskjold og delfiner. Klingens længde er omkring 83,5 cm.