Kirjallisuus: Thieme-Becker, Münchenin taidemaalari 1800- ja 1900-luvulla EHCompton, maisemamaalari ja akvarellimaalari, vuoristomaalari Edward Theodorin poika, isänsä oppilas, opiskeli Central School of Arts and Craftsissa Lontoossa, Münchenin jäsen taiteilijaosuuskunta, eri saksalais- ja englantilaisnäyttelyissä edustaa kirjallisuutta.: Thieme/Becker Vol. 7, s. 284 f.; Vollmer osa 1, s. 466, Saur AKL, osa 20, s. 473; Münchenin maalarit 1800-luvulla, osa 1, s. 178 f. EH Compton maalasi monia vuoristo- ja kaupunkinäkymiä.
Tietoja tästä ALKUPERÄINEN vesiväri: Signeerattu alhaalla vasemmalla: E. Harrison Compton. Kehystetty passepartoutilla lasin takana.
Otsikko: "Herbst am Eibsee" Aiemmin hankittu Kunsthaus Bühleriltä Stuttgartista/Provenienzista. Katso tarra kääntöpuolella.
Syksyiset kuihtuneet lehdet vuoriston takana Eibsee-joella. Erittäin harmonisesti sommiteltu kuva, joka säteilee syksyistä tunnelmaa.
Mitat: 49 x 57,5 cm (korkeus x leveys).
Erittäin hyvä kunto.
Onko sinulla jotakin vastaavaa myytävänä? Tee maksuton arviointi!
Erittäin hyvä kunto.