E. HARRISON COMPTON. "Syksy Eibsee-järvellä", akvarelli, kyltti. "E Harrison Compton".

Huutokauppa on päättynyt, mutta pidät ehkä seuraavista esineistä?

Kuvat

359347. E. HARRISON COMPTON. "Syksy Eibsee-järvellä", akvarelli, kyltti. "E Harrison Compton".

Kuvaus

Kirjallisuus: Thieme-Becker, Münchenin taidemaalari 1800- ja 1900-luvulla EHCompton, maisemamaalari ja akvarellimaalari, vuoristomaalari Edward Theodorin poika, isänsä oppilas, opiskeli Central School of Arts and Craftsissa Lontoossa, Münchenin jäsen taiteilijaosuuskunta, eri saksalais- ja englantilaisnäyttelyissä edustaa kirjallisuutta.: Thieme/Becker Vol. 7, s. 284 f.; Vollmer osa 1, s. 466, Saur AKL, osa 20, s. 473; Münchenin maalarit 1800-luvulla, osa 1, s. 178 f. EH Compton maalasi monia vuoristo- ja kaupunkinäkymiä.

Tietoja tästä ALKUPERÄINEN vesiväri: Signeerattu alhaalla vasemmalla: E. Harrison Compton. Kehystetty passepartoutilla lasin takana.
Otsikko: "Herbst am Eibsee" Aiemmin hankittu Kunsthaus Bühleriltä Stuttgartista/Provenienzista. Katso tarra kääntöpuolella.
Syksyiset kuihtuneet lehdet vuoriston takana Eibsee-joella. Erittäin harmonisesti sommiteltu kuva, joka säteilee syksyistä tunnelmaa.

Mitat: 49 x 57,5 cm (korkeus x leveys).

Kuntoraportti

Erittäin hyvä kunto.

Jälleenmyyntikorvaus

Kyllä

Nimi, kuvaus ja kuntoraportti ovat konekäännöksiä. Auctionet.com -sivusto ei vastaa mahdollisista väärin tehdyistä käännöksistä. Näytä alkuperäistekstit kielellä saksa.

Onko sinulla jotakin vastaavaa myytävänä? Tee maksuton arviointi!

Tarjouskilpailu

Onko sinulla jotakin vastaavaa myytävänä?
Pyydä maksuton arvio!

Kuvaus

Kuntoraportti

Erittäin hyvä kunto.

Jälleenmyyntikorvaus

Kyllä

Lisätiedot

Huutokauppa
Auktionshaus von Brühl
Esineen katselukerrat: 2 353