Litografia
Signeerattu ja numeroitu 43/250
90x63 cm
Olivier Debré (1920-1999) oli vaikutusvaltainen ranskalainen taidemaalari, joka liittyi abstraktin taiteen liikkeeseen. Hän syntyi Ranskassa taiteilijaperheeseen ja aloitti uransa arkkitehtina, mutta omistautui pian kokonaan maalaamiseen. Debré kehitti erottuvan tyylin, joka korosti värien ja muodon rohkeaa käyttöä, jolle on ominaista eleelliset siveltimen vedot ja suuret elinvoimaiset värialueet. Hänen teoksensa herättivät mielikuvituksellisia maisemia ja tunnetiloja tutkien maalauksen ja ihmisen kokemuksen suhdetta. Koko uransa ajan hän kokeili erilaisia tekniikoita ja medioita akvarelleista monumentaalisiin seinämaalauksiin. Debré oli myös tuottelias taiteen kirjailija ja intohimoinen nykytaiteen puolustaja. Hänen perintönsä elää yhtenä 1900-luvun ranskalaisen abstraktin ekspressionismin suurista edustajista.
Valmistettu ”Olympic Centennial Suite” -sarjaan ja julkaissut Centennial Editorial (Martí March) Barcelonassa vuonna 1992. Viitebibliografia: Bibliografia: M. Basso ja C. Durán-Basté, ”Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres”, Lausanne, Musée Olympique, 1994; ”Suite Olympic Centennial: nykyaikainen graafinen työ”, Malaga, Malagan maakuntaneuvosto, kulttuuri- ja koulutuslaitos, 1997.
Vähäinen vaurio vasemmassa alakulmassa.
Onko sinulla jotakin vastaavaa myytävänä? Tee maksuton arviointi!
Litografia
90x63 cm