CHRISTIAN CARL MAGNUSSEN (1821-1896). Pyhiinvaellusreitti Italiassa.
Huutokauppa on päättynyt, mutta pidät ehkä seuraavista esineistä?
1751530. CHRISTIAN CARL MAGNUSSEN (1821-1896). Pyhiinvaellusreitti Italiassa.
Kuvat
Kuvaus
Christian Carl Magnussen (1821-1896), pyhiinvaellusreitti Italiassa, luultavasti 1853, monogrammi "CCM" ja lukemattomasti päivätty ja kaiverrettu "Rom", n. 63x75 cm.
Pohjois-Frieslandista Bredstedtistä kotoisin oleva taiteilija opiskeli Kööpenhaminan kuninkaallisessa taideakatemiassa. Vuoden 1850 tienoilla taiteilija oleskeli useita kertoja Roomassa, jossa hän työskenteli muun muassa italialaisen kansanelämän kuvien parissa. Myöhemmin hän asettui Hampuriin muotokuvamaalarina.
LÄHTÖ: Taiteilijan perheen omistuksessa.
Kuntoraportti
Ikään liittyvä craquelée ja vähäisiä värihäviöitä. Retusointi oikeassa reunassa, takana tässä kääntöpuolella, pienemmät korjaukset vain taivaalla.
Kuvaus
Kuntoraportti