Benin-pronssi noin 1940, korkeus: 70 cm.
Kaunis iso ja raskas pronssinen OBA-kuninkaan patsas BENIN-alueelta Päiväntasaajan Afrikasta. Kaunis laatu ja upeat yksityiskohdat.
Kuninkaalla on erittäin tyypillisiä BENIN-piirteitä, heimokuvioita ja kaiverruksia. Hän kantaa mukanaan rituaalivaltikka ja keihäs. Mekko on täysin koristeltu, hameessa roikkuu kelloja. Päässä kuninkaalla on erityinen kruunu. Se on mahtava patsas.
Benin oli pohjimmiltaan kaupunkivaltio Beninin kaupungin ympärillä. Se oli edolaisten maa, jotka tunsivat pääosin kaupunkisivilisaation, kuten jorubat lännessä ja toisin kuin igbot idässä. Tärkeimmät kaupungit olivat Benin, Udo ja Urhonigbe.
Tämä suuri patsas on korkealaatuinen ja valmistettu cire perdue -tekniikalla ja on siksi ainutlaatuinen laatuaan. Kauniisti yksityiskohtainen ja siinä on tumma pronssinen patina. Käsityön primitiivisen menettelyn ansiosta Beninin pronssit ovat yli tuhannen metallilaatan ja veistoksen ryhmä, joka koristi Beninin kuningaskunnan kuninkaallista palatsia nykypäivän Nigeriassa.[a] Esineet muodostavat yhdessä tunnetuimpia esimerkkejä Beninin taiteesta, jonka edolaiset ovat luoneet 1300-luvulta eteenpäin. Mukana oli myös muita messinki- tai pronssiveistoksia, mukaan lukien kuuluisia muotokuvapäitä ja pienempiä kappaleita.
Vuonna 1897 brittijoukot ryöstivät suurimman osan laatoista ja muista esineistä alueelle tekemän rangaistusmatkan aikana, kun Etelä-Nigeriassa oli lujitettu keisarillista hallintaa. Kaksisataa kappaletta vietiin British Museumiin Lontooseen ja loput ostettiin. muilta eurooppalaisilta museoilta. Nykyään suuri osa niistä on British Museumissa, ja muita merkittäviä kokoelmia on Saksassa ja Yhdysvalloissa.
Beninin pronssit johtivat afrikkalaisen kulttuurin ja taiteen suurempaan arvostukseen Euroopassa. Löytäjät vaikuttivat aluksi uskomattomalta, että ihmiset, joiden "oletetaan niin alkukantaisia ja villiä" olivat vastuussa näin pitkälle kehittyneistä esineistä.#6 Jotkut jopa päättelivät virheellisesti, että Beninin tieto metallurgiaan tuli portugalilaisilta kauppiailta, jotka olivat yhteydessä Beniniin alkuaikoina. moderni aika. Itse asiassa Beninin valtakunta oli afrikkalaisen sivilisaation keskus ennen portugalilaisten kauppiaiden vierailua, ja on selvää, että pronssit valmistettiin Beninissä alkuperäiskansojen kulttuurista. Monet näistä dramaattisista veistoksista ovat peräisin 1300-luvulta, vuosisatoja ennen yhteydenottoa portugalilaisten kauppiaiden kanssa, ja suuri osa kokoelmasta on peräisin 1400- ja 1600-luvuilta. Uskotaan, että kaksi "kulta-aikaa" Beninin metallityössä tapahtui Esigien (fl. 1550) ja Eresoyenin (1735–1750), jolloin heidän työnsä saavutti korkeimmat laatunsa.
Vaikka kokoelma tunnetaan nimellä Benin Bronzes, kuten useimmat länsiafrikkalaiset "pronssit", kappaleet on valmistettu enimmäkseen messingistä, jonka koostumus vaihtelee. Mukana on myös kappaleita, jotka on valmistettu pronssin ja messingin sekoituksista, puusta, keramiikasta ja norsunluusta, muiden materiaalien joukossa.
Metallikappaleet valmistettiin vahavalulla ja niitä pidetään parhaimpana tällä tekniikalla tehtyjen veistosten joukossa.
Hyvä kunto, pieniä käytön jälkiä, katso kuvat.
Onko sinulla jotakin vastaavaa myytävänä? Tee maksuton arviointi!