WURZELHOLZ SCHALE, Birke, 18./19. Jh.

419360. WURZELHOLZ SCHALE, Birke, 18./19. Jh.

Skuren ur ett stycke, träet med struktur och gropar. Äldre lagning. Längd 20 cm, bredd 13,5 cm, höjd 7,7 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, nagg.

Anzahl Besucher: 2.179