DACH- / FASSADENSCHINDELN, Holz, 58 qm, 19. Jh.

418889. DACH- / FASSADENSCHINDELN, Holz, 58 qm, 19. Jh.

Sannolikt från äldre kyrka. Tvättade och sorterade. Spår från tidigare uppsättning för lättare montering.
Längd ca 22,5 x 18,3 x 6,5 cm. Korta fjäll för kant, längd 7 x 18,3 x 6,5 cm (ca 231 löpmeter).

Ca 2 kvm spruckna fjäll medföljer om så önskas.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, skador.

Anzahl Besucher: 3.500