ARMBAND, Bernstein, Qing-Dynastie, China, 18./19. Jh.

418787. ARMBAND, Bernstein, Qing-Dynastie, China, 18./19. Jh.

Mycket sällsynta armband i bärnsten. Armband i både bärnsten och jade var endast avsedda för kvinnor knutna till kejsarens hov, med andra ord kvinnliga dignitärer tillhörande det högsta ståndet. Liknande armband i olika material finns på flera antika målningar som avbildar kvinnliga dignitärer.
Yttre diameter ca 8,5 cm
Inre diameter ca 6,2 cm

Proveniens: Dansk privat samling tillhörande en kvinna som var anställd på Danmarks Ambassad i Peking under slutet på 1950-talet. Armbanden och andra högklassiga antikviteter inköptes på antikgatan Liu Li Chang ' Krukmakaregatan', tidigare tillverkades på denna lokalitet både gravfigurer och takryttare avsedda för Den förbjudna staden i Peking.

Keine Anmerkungen.

Yttre diameter ca 8,5 cm
Inre diameter ca 6,2 cm

Keine Anmerkungen.

Anzahl Besucher: 2.870