SPEISESERVICE, Porzellan, 50 Teile, "Bengali" Rorstrand.

417157. SPEISESERVICE, Porzellan, 50 Teile, "Bengali" Rorstrand.

18 djupa tallrikar diameter 24 cm
6 tallrikar diameter 24,5 cm
2 tallrikar diameter 21 cm
12 tallrikar diameter 18 cm
2 såskannor höjd 16,5 cm
2 såsskålar höjd 9,5 cm
5 uppläggningsfat längd 23,5 respektive 28 cm
3 uppläggningsskålar längd 21 respektive 23,5 cm.

Smärre slitage, krackelringar samt några delar med smärre missfärgningar. Enstaka tallrikar med avslag.

6 tallrikar diameter 24,5 cm
2 tallrikar diameter 21 cm
12 tallrikar diameter 18 cm
2 såskannor höjd 16,5 cm
2 såsskålar höjd 9,5 cm

Auktionshaus
Nyköpings Auktionsverk
Anzahl Besucher: 3.822