SCHATULLEN, Holz, 2 Stück, 19./20. Jh.

409483. SCHATULLEN, Holz, 2 Stück, 19./20. Jh.

Större skrinet, längd 44,5 bredd 30, höjd 17 cm, 1800-tal
Mindre skrinet, längd 26,5 cm, bredd 15 cm, höjd 12 cm, märkt MC GRAW BOX CO, New York.

Ålders- samt bruksslitage.
Fanérskador, innerlocket på stora kistan trasigt.
Nyckel saknas.

Ålders- samt bruksslitage.
Nyckel saknas.

Anzahl Besucher: 804