Denne kategori indeholder oliemalerier fra forskellige epoker og verdensdele.
Kategorien Maleri omfatter billedkunst gennem mange århundreder. Her er malerier i olie, akryl, tempera og akvarel, men også tegninger i kul, kridt og blyant, skitser og værker i flere andre teknikker. Denne omfattende kategori spænder over mange århundreder og inkluderer alt fra de gamle mestre (old masters), landskabsmalerier fra 1600- og 1700-tallet, 1800-tallets strømninger i form af realisme og impressionisme, det efterfølgende 1900-tals modernisme med sine mange ismer, det sene 1900-tals postmodernisme og malerier fra den aktuelle kunstscene.
Blandt de mest eftertragtede kunstnere er svenske malere som Lars Lerin, Bengt Lindström, Lennart Jirlow, Gösta Adrian-Nilsson (GAN), Halmstadgruppens medlemmer, Karin "Mamma" Andersson, Anders Zorn, Carl Larsson og Sigrid Hjertén. De mest eftersøgte internationale malere er Pablo Picasso, Marc Chagall, Helene Shjerbeck, Bernard Buffet, Andy Warhol samt gamle mestre som Lluís Borrassà, Bartholomeus Spranger og Jean Baptiste Vanmour.
I Auctionets arkiv findes der værker af samtlige ovenstående, men også Isaac Grünewald, Bruno Liljefors, Lena Cronqvist, Bror Lindh, Helmer Osslund med mange flere.
Fjern overvågning af søgningOvervåg søgning