Kategorien Vægure indeholder en alsidig flora af nye og ældre modeller. Her finder man alt fra 1700-tallets forgyldte pendler i rokokostil til 1900-tallets moderne modeller i porcelæn, metal og plast. Blandt de mere eftertragtede fabrikater er Junghans, Gustav Becker og Lenzkirch. I sidstnævnte tilfælde er det især modellerne, der er rigt udsmykket med bronze, som er populære. I Auctionets arkiv finder man blandt andet en gustaviansk vægpendel signeret Johan Gladman, pendulure i nyrenæssancestil og et Rolex Oyster Perpetual Date, GMT-Master II med en diameter på 38 cm, som kun var beregnet til markedsføring.