I denne kategori finder du skrin og skåle i almuestil fra store dele af Sverige, Tyskland og andre lande.
Underkategorien Skåle og skrin er en del af kategorien Almue. Den rummer kunsthåndværk i mindre format med en stærk kulturhistorisk forankring. Her finder man langt mere end bare skåle og skrin. Kategorien indeholder også skeholdere, drikkekrus, stavkar, tejner, æsker med skydelåg, en ølfugl i ny og næ og meget mere.
Størstedelen af genstandene er lavet af træ, som ofte er malet. For det meste giver udformningen, udsmykningen og bemalingen et fingerpeg om genstandens herkomst. Tidligere salg omfatter almueskrin og -skåle fremstillet i blandt andet Småland, Skåne, Hälsingland og Jämtland.
Blandt de mest sjældne genstande i Auctionets arkiv er et malet flaskechatol dateret 1802, et lågbæger i svensk barokstil og et skrin med udskæringer i relief og dateringen 1691.