Denne kategori indeholder tegninger af både kendte og mindre kendte kunstnere samt akvareller og skitser.
En nem og ofte yderst prisgunstig vej til en unik og individuel indretning.
Kategorien Tegninger indeholder værker fra flere århundrede af både kendte og mindre kendte kunstnere. Den omfatter også skitser og kladder i kridt, tusch, akvarel samt en lang række andre teknikker. Udtrykket fremhæver linjens og formens betydning. Tegning som udtryksmiddel kan spores helt tilbage til forhistorisk tid.
I denne kategori finder man med jævne mellemrum skitseblokke med mere eller mindre færdige værker. Via disse kan man få indblik i kunstnerens arbejdsprocesser. I Auctionets arkiv er der tegninger af stort set enhver afskygning. Nogle af de mest nævneværdige er en læsende udført i blyant af Joan Miró, et arbejde i blæk af Salvador Dalí, signeret og dateret 1926, samt flere tegninger på papir af Carl Fredrik Hill.