93. TOMASZ TATARCZYK. Unavngivet.

TOMASZ TATARCZYK. Unavngivet.
93. 4138558. TOMASZ TATARCZYK. Unavngivet.

Blandede medier (olie, trækul og blyant) på papir, 67 x 98 cm, inkl. ramme 73 x 105 cm. Signeret Tomasz Tatarczyk og dateret 1992.

Sorte spor i våd sne. Du kan næsten mærke fugten og høre den klappende lyd af en bil, der kører fremad på den mudrede vej. Silhuetter af mørke grantræer i et snehvidt landskab bølger som et kardiogram. Tomasz Tatarczyks værker fremkalder en fysisk fornemmelse og formidler en oplevelse af lyd og tilstedeværelse. Paletten reduceres til sort/hvide toner, og motiverne beskæres, så det bliver næsten abstrakte kompositioner.

Tomasz Tatarczyk (Polen, 1947-2010) er kendt for sine kontemplative værker baseret på omhyggelige observationer af hans nærmeste omgivelser. Undersøgelser af en lukket port, veje, bakker, kløfter og vand bliver til stillbilleder i en løbende historie, hvor fokus er på oplevelsen af en tæt kontakt med naturen. I sine næsten monokrome værker ønskede han at fange virkeligheden, men også en reflekterende meditativ tilstand. Det rytmiske penselstrøg, hvor han opbygger en overflade og tekstur med små korte penselstrøg, forstærker denne tilegnelse. Hans malerier, der ofte forekommer mørke og melankolske ved første øjekast, afslører ved nærmere eftersyn en dybere refleksion over menneskets eksistens og naturens evige cyklusser.
Tatarczyk blev født i Katowice i 1947 og begyndte sine studier på Warszawas teknologiske universitet, hvor han studerede fra 1966 til 1972. Derefter fortsatte han sin kunstneriske uddannelse på Kunstakademiet i Warszawa fra 1976 til 1981, hvor han studerede under Jan Tarasins ledelse. I perioden 1980—1988 fungerede han som assistent ved Akademiets malerfakultet. Tatarczyk delte sin tid mellem Warszawa og hans hus nær Kazimierz, hvor natur og landskab blev hans naturlige inspirationskilde.

Tatarczyk betragtes som en af de mest betydningsfulde samtidskunstnere i Polen, og han debuterede i 1984 på den legendariske Galeria Foksal i Warszawa. I 2008 modtog han Jan Cybis Award.

Ikke undersøgt uden for rammen. Mindre pletter. Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte johanna.malm@auktionsverket.se.

Hammerauktion

The Exclusive Collection

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Hammerauktion

The Exclusive Collection

The Exclusive Collection

Welcome to Stockholms Auktionsverk's The Exclusive Collection – a celebration of the most magnificent expressions of art and craftsmanship. This year’s catalogue is a masterpiece in itself, featuring exquisite objects that span centuries of artistic brilliance, with each piece carrying a unique story and an air of timeless elegance.

Among the auction’s most outstanding highlights is an exceptional work by the Spanish Baroque master Jusepe de Ribera – a dramatic and powerful composition showcasing his signature play of light and shadow and intense realism. This is a rare opportunity for collectors and connoisseurs to acquire an original work by one of the 17th century’s most significant artists.

The Swedish animal and nature painter Bruno Liljefors is represented by an impressive collection – an entire artistic universe where foxes prowl through snowy landscapes and birds are captured mid-flight. Liljefors' ability to combine scientific precision with poetic visual language makes his art a timeless source of fascination.

In the same spirit of artistic excellence, an original work by Marc Chagall is also featured – a vibrant and dreamlike piece where color and form harmonize with fairytale-like imagery and the symbolism of love. This work not only celebrates Chagall’s visionary artistry, but is also part of modern art history.

Among the highlights of the decorative arts is a magnificent chest of drawers signed by royal cabinetmaker Lorentz Nordin – a masterpiece of marquetry with beautiful elements and exquisite bronze details. It is accompanied by a unique mirror with blue glass, a decorative and rare feature that offers a refined interplay of color, light, and reflection – both pieces exemplifying the height of sophisticated interior culture and craftsmanship. Also noteworthy are a pair of elegant chests of drawers once owned by the daughter of artist Carl Larsson, whose provenance adds further cultural and historical significance.

For those seeking exquisite craftsmanship beyond the canvas, the auction also features a refined selection of silverware. Together, these objects create a complete experience of beauty, history, and collector’s value – a true tribute to the exceptional.

Antal besøg: 1.109