Avium Systema Naturale. Fuglenes naturlige system. Hofmeister, Dresden og Leipzig, 1850. 4. i et grønt stofbind med forgyldt bogstavryg. Hængsel starter. Muligvis mangler et hovedtitelblad. Her er 7 titelblade til hver del. Med i alt 100 indgraverede plader, der beskriver dele af fugle i detaljer. Noget rævning, for det meste marginalt.