505. 629189. NORLIND, ERNST. Venskabets gave.
Hyldest til Ernst Norlind på hans halvtredsårs fødselsdag. Hæftet 4. med let gnidede og misfarvede omslag. Illustreret med 4 originale grafiske ark signeret af hhv. kunstner. Portræt af Ernst Norlind i træsnit af Hugo Gehlin, Lady in white, radering af Jules Schyl, September Day litografi af Joh. Johansson og Magert bete, litografi af Hjalmar Asp. Med flere tekstbidrag. Fra K. G. Ossiannilssons bibliotek med hans underskrift på forsiden.