313. GUSTAV II ADOLF et al. Samling af prædikener fra det 17. århundrede.
313. 629040. GUSTAV II ADOLF et al. Samling af prædikener fra det 17. århundrede.
Samling af prædikener fra det 17. århundrede. Bl. a. En prædiken om den mægtigste, højfødte prins og herre, Herr Gustaff Adolph den Store, konge af Sweriges, Göthes og Wendes /.../ da HK Mts. liget blev begravet i Gråmunka kirke i Stockholm. Hollen aff Johanne Botvidi etc... derefter 22. juni 1634. C. Günter, Calmar, 1634. Bruntonet og vandskadet indsats. 47 sider Samlet bind med et stort antal prædikener fra 1600-tallet i et stramt tilskåret 4:o bind i en slidt, gnidet og renoveret pergamentryg. Indsatsen er stykkevis og tæt skåret i bunden. Plettet mest i starten. Løs i bindingen. Gustav II Adolfs ligprædiken mest plettet.