304. GRAFIK. Sallberg, Harald A.

304. 625412. GRAFIK. Sallberg, Harald A.

Fra Gamle Stockholm. Halvtreds raderinger af H. A. Sallberg. Stockholm, 1917. + Fra Old Stockholm 50 (OBS kun 42) raderinger. Ny serie med beskrivende tekst af A. Tidner. Stockholm, 1918. I mapper med kassetter 28x34 cm. Trykt i 150 eksemplarer og nummereret. Alt sammen underskrevet i hånden. I alt 92 raderinger. I Ny serie mangler 8. Kassetterne er beskadiget. + 3 løse raderinger signeret af Sallberg, heraf 2 stockholmske motiver.

Ingen anmærkninger.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Katalognr.
304

Bokauktion, 524

Viewing
Sunday May 28th, 12-16
Wednesday May 31st, 14-18
Thursday June 1st, 14-18
Friday June 2nd, 14-18
Saturday June 3rd, 10-12

Antal besøg: 710