259. GUSTAF FRÖDING, svensk forfatter, (1860-1911). Håndskrevet brev.
259. 629021. GUSTAF FRÖDING, svensk forfatter, (1860-1911). Håndskrevet brev.
Håndskrevet brev fra Gustaf Fröding til professor Fredrik Wulff i Lund dateret "Upsala, nov. (18)96." Fröding gensender et værk med titlen Guldbrøst "som jeg kan lide for dets dybde og melankoli. Det minder lidt om Strindberg og lidt om Tegnér (?) og meget om en jeg ikke kender før, men som vil mig det godt."Fröding fortæller mig, at han er syg og træt" og ikke mig selv og derfor mangler dømmekraft om noget som helst." Han lover at læse Wulffs tekst Värsbildningen "når det lysner mine øjne. Mere en anden gang. Med venlig hilsen Gustaf Fröding.".