8 værker af Carl Jonas Love Almqvist i 11 bd. hvoraf nogle er smukt indbundet. Bl. a. Menniskoslägtets Saga eller Almindelig Ordhistorie kombineret med Geografi I-VI i 1 bd. Stockholm, 1839-41. Flot 8vo i et senere lyserødt halvfransk bind med sort titellabel, forgyldt rygsøjle, marmorerede omslag og topguldkant. Ellers ubeskåret. Bogbind af Gustaf Hedberg. Med alle trykte hæfteomslag indbundet i slutningen. + Monografi. Jönköping, 1844-45 i en lignende binding som fårehyrde + Fortællinger om de døde. Jönköping, 1845. Samme band. + Almquistiana af Joh. Axel Almquist. Med trykte omslag. Revet i bindingen. I rødt omslag med slips. + 3 værker mere af/om Almqvist. I alt 11 bind.
Ingen anmærkninger.
Ingen anmærkninger.
Viewing
Sunday May 28th, 12-16
Wednesday May 31st, 14-18
Thursday June 1st, 14-18
Friday June 2nd, 14-18
Saturday June 3rd, 10-12