263. MARC CHAGALL. EFTER. „Maternit“.

MARC CHAGALL. EFTER. „Maternit“.
263. 3245347. MARC CHAGALL. EFTER. „Maternit“.

Farvelitografi, 1954, af Charles Sorlier efter Marc Chagall.
Signeret med blyant og nummereret 220/300.
Udgivet af Galerie Maeght, Paris.
Billede: 52 x 67,5 cm.
Blade: 58,8 x 78,8 cm (buer).

LITTERATUR:
Mourlot CS 7.

Bleg farvning, misfarvning langs kanterne af arket (fra rammen). Mindre aktionsfolder. En lille krølle til øverste venstre hjørne. Opretter arkets nederste kant/margen (lige under signaturen). Den nederste dækkede kant med små defekter. Venstre og højre kanter muligvis lidt trimmet. Farver dæmpet.
Indrammet.

Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Marc Chagall (1887–1985)

Hammerauktion

Modern & Contemporary Spring 2024

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Billede: 52 x 67,5 cm.
Blade: 58,8 x 78,8 cm (buer).

LITTERATUR:
Mourlot CS 7.

Indrammet.

Kunstner/designer

Marc Chagall (1887–1985)

Hammerauktion