140A. 3520352. MARTIN WICKSTRÖM. „Athina eftermiddag“.
Olie på lærred, 95 x 80 cm. Signeret og dateret a tergo MW-17 og Martin Wickström 2017.
LITTERATUR
Sammenlign med artiklen „Top Score for Lars Bohman“ af Göran Ståhle i Konstverden okt. 2015, der beskriver maleriet „Athina“ (2015), der skildrer den samme husfacade som i dette nuværende arbejde. Ifølge Göran Ståhle er „Athina“ (2015) et af de smukkeste figurative malerier af en svensk kunstner, som forfatteren nogensinde har set.
Ingen bemærkninger. For yderligere information, kontakt venligst johanna.malm@auktionsverket.se.
LITTERATUR