104. LARS LERIN. Birkeskov.

LARS LERIN. Birkeskov.
104. 3386143. LARS LERIN. Birkeskov.

Akvarel på papir, i alt 151 x 308 cm fordelt på 3 papirer, hvor hvert papir er 151 x 102,3 cm Signeret og dateret Lars Lerin 2018.

Mellem de hvide stammer i en stille birkeskov er dagens sidste solstråler siltet. I forgrunden falder nogle snefnug, der minder om dem i papir, som børn i førskolen skar ud og satte på vinduerne til jul. Auktionens værk „Björskog“ er monumentalt i størrelse og består af tre store ark papir. Værkets størrelse skaber følelsen af, at man kan træde ind blandt træerne og blive indhyllet af naturens beroligende kraft. Birker er et tilbagevendende motiv for Lars Lerin og et af hans mest elskede. Afløvet i snedækkede vinterlandskaber, i ren sommerdragt eller med en krone, der ser ud til at brænde i efterårsfarver, har han i alle former formet disse sine yndlingstræer.

Lars Lerin har en unik position på den svenske kunstscene. Ingen anden svensk kunstner når ud i dag så bredt og er elsket af så mange mennesker som han. Måske er det netop kombinationen af enestående teknisk dygtighed og evnen til at røre, der rammer så mange. Hans kunstnerskab er dybt forankret i natur og landskab, og han har en unik evne til at fange dens skift. Gennem sine akvareller skaber Lerin ikke kun visuelle repræsentationer af landskabet, men fylder dem også med en følelsesladning, der bærer en næsten meditativ kraft.

Auktionens værker er en del af Kenneth Wahlströms omfattende samling af værker af Lars Lerin, som blev solgt tidligere i foråret.

Ikke undersøgt uden for rammen. Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte johanna.malm@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Lars Lerin (Født 1954)

Hammerauktion

Modern & Contemporary Spring 2024

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Lars Lerin (Født 1954)

Hammerauktion