46. CARL GOEBEL. Portræt af en livsglad italiensk eller ungarsk dreng.

46. 429160. CARL GOEBEL. Portræt af en livsglad italiensk eller ungarsk dreng.

Carl Peter Goebel (26. februar 1824 Wien - 10. februar 1899 Wien); Akvarel på fast papir, dateret omkring 1890, signeret nederst til højre, indrammet bag glas i passepartout, gammel indramning. mål ca. Stel 55 x 68,5 cm, passepartout 34 x 48 cm. Som en respekteret kunstner var Goebel repræsenteret i samlingerne af greverne af Chambord, prinserne Schwarzenberg og greverne Lichnowski.

God stand.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand.

Katalognr.
46

14. Auktion - Sommer 2016

Antal besøg: 1.015