97. OSCAR NILSSON. Gulvur, lavet på Snickarmästare Hjalmar Jacksons værksted, Stockholm.
97. 63035. OSCAR NILSSON. Gulvur, lavet på Snickarmästare Hjalmar Jacksons værksted, Stockholm.
Blandede træsorter af blandt andet ahorn, birk og rod mod bunden af palisander. Dekorativt element af perlemor. Post komponeret og signeret Ivar Johnsson, der skildrer Ovids metamorfoser. Mærket Hj.J. og mærket "Svenske Urmagerforenings Gave 1941". Højde 200 cm.
Proveniens: Statens Hantverksinstitut Litteratur: Tarukoski, Anna Sofia; Tømrermester Hjalmar Jackson, Carl Malmsten CTD Linköping Universitet 2007, billede side 54.
Finertab/skade, slitage, blegemiddel. Pendel med skader.