789. CARL HOLSOE (DANMARK, 1863-1935). Indre.

789. 3153252. CARL HOLSOE (DANMARK, 1863-1935). Indre.

Olie på lærred, 55 x 58 cm. Signeret C.Holsöe

Den danske kunstner Carl Holsøe blev født i 1863 på den jyske østkyst i Aarhus by. Han voksede op i en tid i hurtig udvikling, hvor industri og byer ekspanderede og ændrede sig. Faderen i husstanden, Niels Peder Christian Holsøe, var arkitekt, og hans hus blev for det meste bygget i den stadig mere etablerede murstensarkitektur. Som 19-årig begyndte Carl Holsøe at studere på Kunstakademiet i København, fulgt to år senere af studier på kunstner Peder Severin Kröyers private kunstskole, Kunstnernes Frie Studieskoler.

Et nyt borgerskab med en ny livsstil blev etableret i byerne, og der blev bygget større etager, samt sommerhuse til rekreation og sommerglæde blev rejst langs kysten. Det borgerlige hjem blev et vigtigt sted, et sted med en klar fordeling af rummet mellem det private og det sociale, og hvor tingenes betydning voksede. Gennem en større udvidelse af handel og import var flere mennesker i stand til at forgylde deres hjem og samle genstande langtfra. Møbler i værelserne modtog ud over sin funktion repræsentative betydninger.

Undervisningen under den etablerede kunstner Kröyer førte Holsøe til en friere malerstil. Men i modsætning til skagenmalerens tilgang, som var menneskets liv udendørs, var det interiører, som Holsøe påtog sig som en livsopgave at skildre. Imidlertid forenede skildringen af det naturlige sollyss skiftelighed og indflydelsen på emnet ham med mesteren Kröyer. Og denne forening, på trods af forskellige valg af motiver, er håndgribelig.

Det meste af Holsøes værker skildrer således smukke, kontemplative rum i rene farver. Boligerne er borgerlige og godt indrettede med mahogni møbler, porcelæn og lette tekstiler. Ofte portrætteres en kvinde bagfra, nedsænket i en stille aktivitet, såsom læsning eller håndarbejde. Nærheden til naturen er håndgribelig gennem ofte skjulte lysindgange, der skaber et subtilt, behageligt lys over rummet. Ikke sjældent er det daggry, der forsigtigt vækker hjemmet. Vedholdenhed, valg af motiv og belysning forenede Holsøe med sin ven, den ligesindede kunstner Vilhelm Hammershøi. Inspirationen fra de to kunstnere, ud over deres samtidige interiør, kan spores tilbage til interiørmaleriet fra den hollandske guldalder, hvor genstande fremhæves som en central del af værket sammen med en kvinde set langvejs.

Værket „Interiør“ er et fantastisk eksempel på Holsøes interiør. Fokus er på kortsiden af et smukt omhyggeligt indrettet værelse med en repræsentativ karakter. Hver ting har sin plads og dekorative funktion. Smukt blåhvidt porcelæn er placeret over døren, og væglampen med sine prismer er omgivet af malerier. Under arrangementet står en smuk kommode lavet af mørkt træ på toppen af hvilken der står en blomst, en vase og en kande. Rummets behagelige farvetone afbrydes af et subtilt spil af skygger, der er synlige på den hvide dør. Lyset, der også rammer det mørke, polerede trægulv, vækker en nysgerrighed for at bevæge os videre.

Disse smukke interiører har en tidløs karakter, mens de fortæller meget om smagen af deres tid og leveren. Det er på samme tid både interessant og smukt. Et fængslende maleri, der tilføjer skønhed og ro.

Knitrende lyde. Overfladesnavs.
For yderligere information, kontakt venligst cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Klassiska & Asiatiska dec 2023

Antal besøg: 2.519