677. JOSEF WILHELM WALLANDER (1821-1888). „Gustav III og hans brødre“, kopi efter Alexander Roslin.

677. 3104955. JOSEF WILHELM WALLANDER (1821-1888). „Gustav III og hans brødre“, kopi efter Alexander Roslin.

Olie på lærred, 162 x 191 cm. Signeret JW Wallander og dateret 1846 a tergo.

Med indskrift a tergo: „Kopieret af JW Wallander 1846 efter Roslin“

Kopi efter Alexander Roslins maleri „Gustav III og hans brødre“ (1771) fundet på Nationalmuseum (NM 1010).
Gustav III (som kronprins) og hans brødre hertuger Karl (til højre) og Frederik Adolf (i baggrunden) i overvejelser om en feltplan.

Splejset lærred (original). Overfladesnavs, revner. For yderligere information og transportmuligheder, kontakt venligst cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Klassiska & Asiatiska dec 2023

Antal besøg: 1.827