637. HELMER OSSLUND. „Efterårsaften, Nordingrå“.

637. 3131945. HELMER OSSLUND. „Efterårsaften, Nordingrå“.

Olie på lærred foret på panel 100 x 166 cm. Signeret Helmer Osslund.

UDSTILLINGER
Pittsburgh, Carnegie Institute, 1935.

Den nordiske maler Helmer Osslund blev født i 1866 i Tuna Sogn ved Sundsvall i Medelpad. Efter studentereksamen rejste han til USA for at vende tilbage til Europa efter et år. Han arbejdede som dekoratør på Gustavsberg porcelænsfabrik og fandt derefter sit kald - maleri. Før de nordiske synspunkter overtog hans produktion, var han en kunstner, der med stor entusiasme og nysgerrighed søgte inspiration i mange dele af verden. Han kan uden overdrivelse tilskrives begrebet kosmopolit. I 1894 foretog han en forlænget rejse og landede blandt andet Frankrig, Danmark, Belgien, Tyskland, Holland og England.
Osslund mødte igen det norrlandske landskab i 1898 og begyndte sit livs mission. Han tog ud på vandreture på jagt efter perfekte udsigtspunkter og blikfang med let fedttæt papir og farvepalet i tasken. Han undersøgte Ångermanlands grønne høje kyst, fulgte de store mørke floder ind i landet og udforskede de lysere fjelde i Jämtland og Medelpad. I sit maleri formåede han ud over skildringen også at drage fordel af naturens mystik, som delvist blev arvet fra ham, men som også var på tapetet under de romantiske strømme i århundredeskiftet. Dette blev udtrykt gennem udsigter i skumringslys, dramatiske farvekontraster, og gennem dekorative detaljer.
Fra de høje udsigtspunkter omkring Nordingrå havde Osslund milsbrede udsigter, og motiverne kunne varieres uendeligt, og kunstneren stødte aldrig på den samme udsigt to gange. I „Helmer Osslund“ (1937) beskriver Nils Palmgren kunstnerens tiltrækning til Ångermanlands øhav og især Nordingrå: „måske den smukkeste juvel på den svensk-botaniske kyst, kendetegnet ved stolte og vilde, urudbrudte bjerge, sumpede fjorde og smalle, fantasifulde indre farvande. Osslund har, da han malede disse områder, spillet på et blødere instrument end Ejest og også brugt en mildere palet med dominanter for det meste i gråblå og sortgrå. Ofte har han her søgt at fange den lyse, nordiske sommernat med sølvstriber over vandet og gyldne skyer, begge den kommende dag, eller den sene efterårsaften med dens dæmpede lysstrømme og dens kontraster mellem mørk nåleskov og gyldne bladafvandingsafvandinger“.
Det aktuelle katalognummer „Efterårsaften, Nordingrå“ demonstrerer Osslunds dygtighed til at håndtere farver på en måde, der skaber harmoni og drama på samme tid med de mørkegrønne bjerge, der omfavner vandet med deres lyseblå nuancer. Kunstneren viser også dygtigt, hvordan han leger med perspektivet, hvor vi i venstre forgrund føler os tæt på motivet med bakken i forgrunden, og derefter åbner hele kompositionen op med den vidunderlige udsigt, som hans elskede Nordingrå byder på.

Kunstner/designer

Helmer Osslund (1866–1938)

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

UDSTILLINGER

Kunstner/designer

Helmer Osslund (1866–1938)

Klassiska & Asiatiska dec 2023

Antal besøg: 5.707