125. URNA, Karl Johan, anden fjerdedel af det 19. århundrede, Tinguait fra Elfdals Porphyrverk, matterede og polerede polerede forgyldte bronzebeslag.
125. 2914492. URNA, Karl Johan, anden fjerdedel af det 19. århundrede, Tinguait fra Elfdals Porphyrverk, matterede og polerede polerede forgyldte bronzebeslag.
Kvadratfodsplade, opadvendt fod, oviod urne med opadvendt mund, bøjle i form af et vædderhoved, kronet af beslag med gennembrudt vinbladskant, højde 27 cm Sammenlign urne af Tinguait i Audiensrummet på Rosersberg Slot LITTERATUR: Severin Solders: Älvdalen sognehistorie - Gamle Porphyrverket, del II, Stockholm 1939, tavle 20, sammenlign variant af urnemodellen, givet som gave fra kong Karl XV til Adam Lewenhaupts far Hans Sundblom m.fl.: Porfyr, udstillingskatalog, Stockholm 1985, side 77, nr. 56, sammenlign et par kandelabre med gennembrudt rankedekor Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - kongestenen, Stockholm 2016, side 7, sammenligner Fredric Ludvig Rungs designforslag til porfyrobjekter i 1799 Det ønskelige Tinguait forekommer kun som småsten fra Österdalälven, hovedsageligt i området syd for Älvdalen.
Et bukkehorn med ældre reparation, fodplade med kantreparation, gustavianske kroge og let forkortet i nederste del.