124. 3150776. KARL JOHAN, kasse med låg, 1. kvartal af 1800-tallet, Blyberg Porphyry fra Elfdals Porphyrverk.
Rund form, låg med snoede kamme, sølvlågsknap stemplet Pehr Gustaf Sahlström, Västerås 1818, bund af blikplade, højde 16, diameter 16 cm
I betragtning af designet af lokkeknoppen kan kassen bruges som opbevaring til skakbrikker. Det vides, at Carl Ludwig Mangeot fremstillede skakbrikker i forsølvet og brændt forgyldt bronze til et skakbræt i porfyr.