627. MARIE VASSILIEFF (1884-1957). "Portræt af en pariser".

627. 3055459. MARIE VASSILIEFF (1884-1957). "Portræt af en pariser".

Olie på Panel, 61 x 50 cm. Signeret og dateret Marie Vassilieff 1931. Også signeret og betitlet på bagsiden Portrait d'une Parisienne, Marie Vassilieff, 162 Rue du Montparnasse.

PROVENIENS Købt i Paris i begyndelsen af ​​1930'erne på kunstnerens udstilling.
Købt på auktion af den nuværende ejer.

Claude Bernès, ekspert hos Marie Vassilieff og Benoît Noël, medforfatter sammen med Claude Bernès til opslagsværket forelagt af Erik Näslund om kunstneren: Marie Vassilieff (1884-1957) Det kunstneriske arbejde - Malerakademiet - Kantinen i Montparnasse (Editions) BVR, Sainte-Marguerite-des-Loges, 2017) sendte os denne tekst og autoriseret til at gengive den som et ekspertisebevis: Portræt af en pariser, olie på træ fra 1931, er utvivlsomt et værk af Marie Vassilieffs hånd. Det er typisk for sin måde, for trediverne, for den elliptiske tegning til billedmaterialet glat. Oplægningen af ​​modellen, hunden og detaljerne lavet af keruben, katten, fugleparret overfor og broderierne af en buket er tilbagevendende motiver i det dengang malede værk. Formatet og støtten af ​​træ er fælles for kunstneren, og skriften på dette træ på bagsiden af ​​værket er Marie Vassilieffs. Dette portræt af en parisisk kvinde kan sammenlignes med det af Didier Cottoni med Toucka (1947) i en privat samling.

Revner, mindre overfladesnavs.

Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Moderna & Nutida

Antal besøg: 2.628