278. POUL KJAERHOLM. SKÆRM, „PK III“, E Kold Christensen, Danmark begyndelsen af 1960'erne, tegnet i 1956, 12 sektioner, oregonfyr.

278. 3102769. POUL KJAERHOLM. SKÆRM, „PK III“, E Kold Christensen, Danmark begyndelsen af 1960'erne, tegnet i 1956, 12 sektioner, oregonfyr.

Højde 140, total længde ca. 232 cm

HISTORIKER
Disse skærme blev designet af Kjaerholm allerede i 1956. De første skærme blev produceret i 1961 til Kjaerholms eget hjem, og fra 1964 kunne de bestilles fra E Kold Christiansens katalog.

LITTERATUR
Michael Sheridan, Poul Kjaerholm furiture arkitekt, Louisana Museum for Moderne Kunst, 2206.

Brugsslitage, mindre ridser. For en tilstandsrapport, kontakt venligst ulrika.ruding@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Poul Kjaerholm (1929–1980)

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

HISTORIKER

LITTERATUR

Kunstner/designer

Poul Kjaerholm (1929–1980)

Moderna & Nutida

Antal besøg: 1.980