278. POUL KJAERHOLM. SKÆRM, „PK III“, E Kold Christensen, Danmark begyndelsen af 1960'erne, tegnet i 1956, 12 sektioner, oregonfyr.
278. 3102769. POUL KJAERHOLM. SKÆRM, „PK III“, E Kold Christensen, Danmark begyndelsen af 1960'erne, tegnet i 1956, 12 sektioner, oregonfyr.
Højde 140, total længde ca. 232 cm
HISTORIKER
Disse skærme blev designet af Kjaerholm allerede i 1956. De første skærme blev produceret i 1961 til Kjaerholms eget hjem, og fra 1964 kunne de bestilles fra E Kold Christiansens katalog.
LITTERATUR
Michael Sheridan, Poul Kjaerholm furiture arkitekt, Louisana Museum for Moderne Kunst, 2206.
Brugsslitage, mindre ridser. For en tilstandsrapport, kontakt venligst ulrika.ruding@auktionsverket.se.
HISTORIKER
LITTERATUR