285. ELIAS MARTIN. "Johannes Døberen prædiker i ørkenen".

285. 2861474. ELIAS MARTIN. "Johannes Døberen prædiker i ørkenen".

Akvarel på papir, 21 x 18,3 cm. En verso signeret Martin.

Relateret til Elias Martins store maleri "Johannes Döparen Predikar i eknen", malet mod slutningen af ​​hans ophold i England, 1768-1780, udstillet på Det Kongelige Akademi i 1779 ( Nationalmuseum, Stockholm NM2664) ( R. Hoppe, Elias Martin, 1933 , s. 186 - 87. s. 296, nr. 132), illustreret s. 184; M. Ahlund, Landskapets vælger. Studier I Elias Martins billedverden, 2011, s. 96-100, illustreret i farver) Hoppe, anser dette billede for at være et af kunstnerens fremmeste landskaber. Maleriet kan meget vel være set af den svenske billedhugger Johan Tobias Sergel (1760-1814) under hans besøg på Elias Martins atelier i London i foråret 1779, da han vendte tilbage til Sverige efter sit 10-årige ophold i Italien (Nationalmuseum). 625) /1875) (Fig. 2).

For yderligere information og tilstandsrapport kontakt cecilia.berggren@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Elias Martin (1739–1818)

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Elias Martin (1739–1818)

Fine Art & Antiques Spring 2023

Antal besøg: 684