65. PRINSESSE SOPHIA ALBERTINAS KONSOLTBORD, af Pehr Ljung (prydskulptør i Stockholm 1743-1819, kongelig hofbilledhugger 1788), gustaviansk Stockholmsværk af høj klasse.

65. 2513696. PRINSESSE SOPHIA ALBERTINAS KONSOLTBORD, af Pehr Ljung (prydskulptør i Stockholm 1743-1819, kongelig hofbilledhugger 1788), gustaviansk Stockholmsværk af høj klasse.

Træskåret dekoration, forgyldt med matteret og poleret guld, rand med felt, dekorativ perlestang og stokkestang mod hvid baggrund, front med medaljon med klassisk kvindeprofil, benmanchetter med solsikker, tilspidsede ben med kanal, overkrave, med bånd fletning, fodkors med fyrrekogle, italiensk skive carrara-marmor med 120 indlagte marmorprøver, højde 83, 76 x 44 cm Mærket med en håndskrevet papirlapp på inderkanten: "Dette marmorbord tilhørte prinsesse Sofia Albertina, søster til Gustaf den 3. og Karl den Trettende, blev givet til hendes Stallmester Rothlieb og blev senere arvet af hans søster Fru Fiedlerskiöld - Efter hende kom Elers-klanen af Underhuset.Sammenlign konsolbordet lavet af Pehr Ljung, med en plade med indlagte marmorprøver fra Forum Romanum, lavet til Carl Fredrik Fredenheim. I Nationalmuseets samlinger, NMK 106A/1937 PROVENIENS: Ifølge optegnelser en gave fra prinsesse Sophia Albertina (1753-1829) til adelig staldmester Carl Wilhelm Rottlieb (1760-1820) hans søster Ulrika Eleonora Rothlieb (18424-18424) gift med Anders Georg Fiedlersköld (1772 -1836), Lidhems säteri, Kalmar Amt gennem salg Admiralitetskammerråd Jonas Eggert Elers (1774-1850) gift med Ebba Hallström (1790-1858) godsejeren og grossereren Carl Ragnar Liljeroth (1869-1944) gift med Tekla Maria Billing (1879-1964), ældre brødre Gustav III og Karl XIII kom til at regere Sverige. Mellem årene 1783-1794 blev Sophia Albertinas palads bygget ved Gustav Adolfs torg efter arkitekt Erik Palmstedts tegninger. Efter mordet på Gustav III i 1792 rejste Sophia Albertina på sin Grand Tour gennem Europa med sit blik rettet mod Italien og de klassiske destinationer, hendes bror havde besøgt godt et årti tidligere. Hendes indkøbte kunstgenstande blev fragtet ud fra den italienske havneby Livorno, for at blive modtaget af admiral Carl August Ehrensvärd i Karlskrona for videre transport til Stockholm og hendes palads. Prinsessen blev aldrig gift og var således uden brystarvinger ved sin død i 1829. Hun anså dog Charlotta Forssberg, gift med Stenbock, for at være hendes halvsøster, hvilket betød, at grevinde Stenbock og hendes søn Magnus arvede store dele af Sophia Albertinas ejendom.

Adelsmanden Carl Wilhelm Rothlieb blev page til enkedronningen Lovisa Ulrika i 1772 og fire år senere kammerpage til prinsesse Sophia Albertina. Fra 1785 var Rothlieb staldmester hos Gustav III med tjeneste for sin søster Sophia Albertina. Tilsyneladende havde Rothlieb og prinsessen et godt forhold, da hendes staldmester ifølge optegnelsen modtog "marmorbordet" i gave. Man kan spekulere i, om den smukt indrammede plade var en af de genstande, Sophia Albertina fik med hjem fra sin Grand Tour og fik Pehr Ljung til at lave endnu et standpunkt. I prinsessens booptegnelse fra 1829 fremgår det i hvert fald, at der var to borde med indlagte marmorplader; "I Stora Toiletten 1 St. Bord, indlagt, med marmorskår" og "I Stora Bibliotheket 1 St. indlagt marmorbord". Da auktionsbordet har en medaljon med en kvindeprofil vendt mod venstre, skulle det oprindeligt have bestået af et par med medaljoner vendt mod hinanden. I sit testamente uddelte prinsessen generøst pengesummer samt genstande til sine andre loyale tjenere, selvom andre ikke blev nævnt. I Rigsarkivet findes oplysninger om både hendes retsstilling, bobog og testamente bevaret.

Under Pehr Ljungs tidlige gustavianske produktion af ornamental skulptur, har hans værker ofte en arkitektonisk tyngde, der henter sin inspiration fra den antikke formverden. Carl August Ehrensvärds besøg i 1782 i byen Pæstum, ved Salerno-bugten i Italien, resulterede i en nærmest propagandistisk bevægelse, hvor de doriske templer blev et billede på ren oldtid. To år senere rejste Gustav III også til Pæstum, i forbindelse med hans italienske rejse, som var udgangspunktet for den sene gustavianske æras indførelse i Sverige. I sit lille format har konsolbordet en tydelig forankring i antikken, gennem de kraftige riflede ben, der kun har en let tilspidsning mod gulvet. Dette formsprog er en direkte flirt med den doriske orden, som forstærkes yderligere af den forældede kvindeprofil, der danner den centrale dekoration i kanten, hvor stokkene mødes. I Nationalmuseets samlinger er der et af tre relaterede konsolborde af Pehr Ljung, bestilt af forstander Carl Fredrik Fredenheim. Densamme fik tilladelse til at udgrave på Forum Romanum i 1789 og hjembragte marmorfragmenter, som var indrammet i en plade af carrara-marmor, med underlag af Pehr Ljung.

De fleste af medlemmerne af den gustavianske kongefamilie gav Ljung opgaver til både fast og løst inventar, både Gustav III og hans brødre hertug Karl og prins Fredrik Adolf, samt hans søster prinsesse Sophia Albertina. Alle søskendeparret indrettede deres lystslotte, byslotte og ikke mindst gulvene på Stockholms slot i den nyklassicistiske stil, som vi populært kalder gustaviansk.

Bordpladen indeholder udelukkende italienske typer marmor og kalksten ifølge følgende ikke-udtømmende liste: 1. Paesina (italiensk kalksten fra Appenninerne) 6. Paesina 10. Siena, marmor 14. Bleu Turquin 15. Verde Antico, marmor 16. Paesina 23. Orbikulært mineral eller sten 37. Paesina 36. Portoro 41. Paesina 42. Travertin?
44. Serpentine 48. Siena Giallo 49. Verde Antico 51. Breccia Medicea 56. Siena Giallo?
57. Portoro 58. Alabast?
59. Siena 60. Marble Nero 61. Breccia Violetta 62. Calcit 64. Carrara 65. Siena 66. Rosso Levanto 67. Calcit 68. Paesina 69. Diaspro de Sicilia 70. Diaspro de Sicilia, marmor 71. græsk porfyr?
72. Kalksten muligvis Paesina 74. Paesina 76. Diaspora de Sicilia 77. Carrara 78. Bleu Turquin 79. Paesina 80. Calcit 82. Ametyst eller fluorit 83. Siena 86. Siena Giallo 87. Breccia Medicea 90. Siena 94. Paesina 95. Breccia Medicea 102. Carrara 103. Diaspro de Sicilia 104. Siena 106. Breccia Medicea 107. Paesina 108. Portoro 111. Bleu Turquin 112. Diaspro de Sicilia 113. Paesina 116. Grov krystallinsk muligvis græsk marmor 120. Serpentine.

Mindre Kantstødt, slitage, lejlighedsvise revner, et mindre dekorativt element mangler.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

57. Portoro 58. Alabast?

Klassiska & Asiatiska dec 2022

Tuesday 6 December
Start 1 pm: Furniture, 1-139 Antiques, Works of Art 140-200, Carpets 201-245, Silver 246-307 and Jewelry 308-397.
Wednesday 7 December
Start 10 am: Asian Ceramics & Works of Art 398-524.
Start 1 pm: Swedish and International Art, Old Master Paintings 525-717.

Friday 8 December Start 11 am: Books, Maps & Manuscripts.

Antal besøg: 3.412