13. 1978610. PABLO PICASSO. Skål "Oiseau sur la branche", lertøj, Maudora Frankrig 1952.
Dekoration af fugl på en gren i sort og grøn mod hvid baggrund, højde ca 4 cm, diameter ca 16 cm.
Signeret Edition Picasso og stemplet Madoura Edition Picasso. Fremstillet i 1952 i 500 eksemplarer.