12. 1871872. PABLO PICASSO. Tønde "Toros", lertøj, Madoura Frankrig 1952.
Dekoration i engobe og paraffin af tyre i sort mod grøn og blå baggrund. Udgave 500. Signeret udgave Picasso Madoura og stemplet udgave Picasso Madoura Plein feu. Diameter 20 cm.