12. PABLO PICASSO. Tønde "Toros", lertøj, Madoura Frankrig 1952.

12. 1871872. PABLO PICASSO. Tønde "Toros", lertøj, Madoura Frankrig 1952.

Dekoration i engobe og paraffin af tyre i sort mod grøn og blå baggrund. Udgave 500. Signeret udgave Picasso Madoura og stemplet udgave Picasso Madoura Plein feu. Diameter 20 cm.

Litteratur Raimé 161.

Produktionstab.

Kunstner/designer

Pablo Picasso (1881–1973)

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Litteratur Raimé 161.

Produktionstab.

Kunstner/designer

Pablo Picasso (1881–1973)

Kvalitetsauktion Säsongens utvalda höst 2021

Antal besøg: 1.749