46. 1754744. BORDSTELEFON SAMT KATALOG LM ERICSSON.
Modell AC 220, den så kallade "kaffekvarnen". Träpostament, förnicklade metalldetaljer och polymera material, dekorerad med litograferad plåt. Sannolikt formgiven av Lars Magnus Ericsson. 1800-talets slut. Höjd 30 cm.
Katalogen med aktuellt sortiment från 1897.
Telefonen med tidig modifiering för bruk med 2 vevar, Åldersrelaterat slitage, katalogen med pärmskador.
Ændringer
Telefonen med tidig modifiering för bruk med 2 vevar
Ændringer