Empire. Svärtat järn med genombruten dekor i relief. Tyskland, 1800-talets första hälft, längd 17 cm. Etui.
Proveniens: Friherrinnan Matilda Raab, därefter i arv till hennes dotter journalisten och författaren Letta Rudnicka-Jaroszynska, 1875-1970 och sedan till nuvarande ägarefamilj.
Åldersrelaterat slitage.
Åldersrelaterat slitage.