23. LYSKELYSE, GUSTAVIAN, ANDET KVARTAL AF DET 18. ÅRHUNDREDE, HAGA MODEL.

23. 1737184. LYSKELYSE, GUSTAVIAN, ANDET KVARTAL AF DET 18. ÅRHUNDREDE, HAGA MODEL.

LYSKELYSE, Gustaviansk Stockholm-værk, til seks stearinlys, Haga-model, Olof Westerbergs kunst, delvist forgyldt messingstel, dekoreret med forskelligt udskårne prismer i form af dråber, klapper, knapper, ovaler og romber, opadvendt kam med fane, overring med kvist , seks kæder forbinder kronringen med lysringen, løsthængt midterstang med to etager, den nederste del med blæst og slebet stilkglas, lysringen med løvemascarons, opadvendte lysarme, drypskåle og urneformet lysrør med laurbærkrans, kurvbund med lukkeklapper og fyrrekogle, højde 96, diameter 68 cm Få steder i Sverige er så intimt forbundet med Gustav III som Hagaparken ved Brunnsviken, her skabte kongen sin egen Campagna Romana, med italiensk klingende navne som f.eks. Albano, Frescati og Tivoli. Allerede som kronprins lejede Gustav III i sommeren 1767 Haga gård, og fire år senere købte den nye konge gården. Gustav III's plan var oprindeligt at bygge en mindre engelsk park ved Haga, og i årene 1771-1780 blev der anlagt en enkel park med vandrestier på Brunnsvikens tre holme. I 1785 solgte kongen Ekolsunds slot og erhvervede samme år Brahelunds gård, som udvidede Hagaparken mod nord til mere end det dobbelte af størrelsen.

Gustav III var selv meget involveret og lavede sine egne skitser til både parken og bygningerne, arkitekterne bag området var Fredrik Magnus Piper, Louis Jean Desprez, Olof Tempelman og Carl Christoffer Gjörwell dy Kongens egen pavillon, også kaldet Haga lille slot, blev et eksklusivt tilflugtssted fra Stockholms slot. Pavillonen blev bygget i 1787–1792 med Olof Tempelman som arkitekt og Louis Masreliez som indretningsarkitekt. Her blev et af de absolutte højdepunkter i svensk kunsthistorie skabt, som stadig i dag tiltrækker besøgende fra hele verden for at opleve det mest strålende eksempel på den gustavianske stil. Det var også fra Haag, at kongen den 16. marts 1792 tog til Stockholm for at deltage i maskeradebal i Operaen, hvor angrebet på Gustav III endeligt endte hans liv den 29. marts samme år.

Indretningen af Gustav III's pavillon var i flere tilfælde stildefinerende, hvor Erik Öhrmarks gyngestole har fået en nærmest ikonisk status selv i moderne tid. Ud over vægmonteret inventar, møbler og kunstværker har bygningens originale lysekroner haft varig popularitet og er blevet synonymt med begrebet Hagakrona. Mindst seks versioner af lysekronen med samme tema kan stadig findes i bygningen. Modellen til disse var taget fra kontinentale Louis XVI lysekroner, der ligesom alt andet under den gustavianske æra blev omdannet til en svensk version. Lysekronerne blev leveret til Haga af grossist- og møbelhandleren Carl Adolph Grevesmühl (1744-1827), hvis familie flyttede til Sverige fra Mecklenburg i begyndelsen af 1700-tallet.

Mindre tilføjelser, Kantstødt og slitage. For yderligere information og tilstandsrapport kontakt venligst: markus.anderzon@auktionsverket.se.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Klassiska & Asiatiska

The Spring Fine Art and Antiques Sale and Asian Ceramics and Works of Art Sale

Viewing 8-14 June

Monday - Friday 11:00 AM - 6:00 PM and Saturday - Sunday 11:00 AM - 5:00 PM

Nybrogatan 32, Stockholm

Auction Tuesday 15 June 11:00 AM (CET)

  • Antiques and Furniture 1 -132
  • Cabinet of Curiosities 137 - 196
  • Rugs and Carpets 201 - 240
  • Swedish Fine Art and Sculpture 245 - 345
  • International Fine Art and Sculpture 252 - 395

Auction Wednesday 16 June 11:00 AM (CET)

  • Asian Ceramics and Works of Art 410 - 473
  • Silver 479 - 502
  • Jewellery 510 - 564

For telephone bidding please send an email to fineart@auktionsverket.se

Antal besøg: 2.335