8. 1342182. JOHAN JOHANSSON. "Efterårstermin ved Lunds Universitet" Signeret, sandsynligvis udført i 1940 eller deromkring, olie på Panel.
figurscene på Universitetshuset. 78x78 cm.
Manden i det hvide jakkesæt ser ud til at repræsentere Wiwen Nilsson.
Litteratur: Ragnar Hoppe, "Johan Johansson": Sammenlign maleri med meget lignende motiv, side 99.
Proveniens: Erhvervet direkte af kunstneren fra currier Mauritz Wennick, Lund, ven af kunstneren såvel som af Wiwen Nilsson, derefter arvet i familien.
The Crafoord Spring Sale is held at Noon, Saturday 30:th,
Books, maps, autographs and manuscripts sale starts at 3 pm.
Due to the corona disease outbreak, only a limited number of bidders will be allowed in the sale-room during the auction.
Please, if possible, place bids online or book a phone-line during the sale.
Should you wish to participate in the sale-room, please note that seats are limited and reservation necessary, apply at mail@crafoordauktioner.se