101. EVERT LUNDQUIST, 1904-94, "GADEFEJEREN".

101. 946387. EVERT LUNDQUIST, 1904-94, "GADEFEJEREN".

Fremstillet i 1960, signeret på verso, olie på lærred 115x90 cm.

Herkomst: Erhvervet direkte af kunstneren, derefter testamenteret til den nuværende ejer.
Udstillet: VI:eme Biennale de Musée d'art Moderne de Sao Paulo september-december 1961 Swedish Institute/American Federation of Art, New York december 1962-december 1963, "Tolv svenske malere".

Ingen anmærkninger.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Katalognr.
101

Crafoord höstkvalité 2018

Auction:
Saturday First of December at Noon

Wiewing:
Saturday 24:th of November 11am-2pm
Monday 26th of November-November 30th 1pm-6pm
December 1:st 10am-Noon

Antal besøg: 3.521