Fremstillet i 1960, signeret på verso, olie på lærred 115x90 cm.
Herkomst: Erhvervet direkte af kunstneren, derefter testamenteret til den nuværende ejer.
Udstillet: VI:eme Biennale de Musée d'art Moderne de Sao Paulo september-december 1961 Swedish Institute/American Federation of Art, New York december 1962-december 1963, "Tolv svenske malere".